مقالات دوربین

نحوه اتصال دوربین مدار بسته به آنتن مرکزی

اتصال دوربین مدار بسته به آنتن مرکزی

اتصال دوربین مدار بسته به آنتن مرکزی در ساختمان های مختلف، می تواند امنیت را افزایش داده و در کنار آن رفاه بیشتری را برای ساکنین فراهم نماید. قبلا در هنگام نصب سیستم های امنیتی تنها یکی از واحدها که به عنوان مدیر ساختمان شناخته می شد و یا واحد نگهبانی قادر به مشاهده تصاویر دریافتی از دوربین ها توسط مانیتور نصب شده بودند. اما ممکن است در آپارتمان ها و ساختمان های چند طبقه، تمامی واحدها تمایل به مشاهده تصاویر ضبط شده توسط دوربین ها باشند. در این صورت می توان سیستم های نظارتی را به آنتن مرکزی متصل کرد. در ادامه به نحوه اتصال دوربین مدار بسته به آنتن مرکزی به طور کامل پرداخته شده است.

نصب دوربین مدار بسته

شما کاربران گرامی می توانید برای خرید دوربین مدار بسته در انواع برندها و مدل ها از جمله مدل دیواری ، سقفی و مینیاتوری و سایر سیستم های حفاظتی و امنیتی مانند خرید دزدگیر اماکن روی لینک آورده شده کلیک نمایید یا با کارشناسان ما در رهاورد نیرو تماس حاصل فرمایید.

آنتن مرکزی چیست و چه کاربردی دارد؟

پیش از آن که به نحوه اتصال دوربین مدار بسته به آنتن مرکزی بپردازیم نیاز است تا در رابطه با آنتن مرکزی و کاربردهایی که دارد اطلاعاتی را کسب نماییم. در ساختمان های با تعداد واحدهای زیاد برای جلوگیری از شلوغی پشت بام، از یک آنتن مرکزی برای وصل شدن به تلویزیون استفاده می شود. در واقع با استفاده از آنتن مرکزی، هر واحد نیاز به یک آنتن مجزا نداشته و آنتن مرکزی به تمام این واحدها سیگنال های تلویزیونی را با استفاده از کابل های مخصوص ارسال می کند.

آنتن های مرکزی از یک آنتن، تقویت کننده و اسپلیتر تشکیل شده اند و در نهایت باعث می شوند تا در هر واحد یک تصویر با کیفیت و بدون مشکل وجود داشته باشد.

اما با پیشرفت تکنولوژی این امکان به وجود آمده است که دستگاه های امنیتی برای واحدهای ساختمانی نیز به آنتن مرکزی متصل گردند. در ادامه به نحوه اتصال دوربین مدار بسته به آنتن مرکزی و کاربردهایی که خواهد داشت پرداخته شده است.

چرا سیستم امنیتی به آنتن مرکزی وصل می شود؟

در مواقعی که هر واحد تمایل به مشاهده تصاویر دریافتی از دوربین نظارتی به صورت مجزا دارد، توصیه به اتصال دوربین به آنتن مرکزی می گردد. بدین ترتیب افراد می توانند ویدیوها و تصاویری که توسط دستگاه امنیتی ضبط می گردد در یک کانال تلویزیونی مشاهده نمایند. با این کار می توان امنیت ساختمان را تا حد زیادی افزایش داد چرا که تصاویر دوربین دائما در جلوی چشم تمام ساکنین ساختمان خواهد بود. با به کار بردن این روش، برای مشاهده تصاویر نیازی به بلند شدن از سر جای خود و مراجعه به مانیتور مربوط به دوربین نخواهد بود و همانجا بر روی مبل می توان مانند یک شبکه تلویزیونی، محیط اطراف خود را کنترل و نظارت کرد. امروزه استفاده از آنتن های مرکزی سیستم امنیتی در ساختمان های مختلف بسیار گسترش یافته و ساکنین ساختمان ها از این قابلیت استقبال بسیاری نموده اند.

نحوه نصب دستگاه امنیتی به آنتن مرکزی

به طور کلی عملکرد آنتن مرکزی به این صورت است که سیگنال های دریافت شده از تلویزیون های مختلف با استفاده از آنتن های متفاوت دریافت نشده و این کار توسط یک آنتن مرکزی صورت می گیرد. برای این که سیگنال ها تقویت شوند و کیفیت لازم را داشته باشند از یک آمپلی فایر یا تقویت کننده سیگنال استفاده می شود و در نهایت برای تقسیم کردن سیگنال ها به دستگاه های مختلف، از یک تقسیم کننده یا اسپلیتر استفاده می گردد.

حال در صورتی که بخواهیم سیستم امنیتی را به آنتن مرکزی متصل نماییم نیاز به وسیله ای به نام مدولاتور RF داریم. دلیل استفاده از مدولاتور غیر همسان بودن سیگنال های آنتن مرکزی و سیستم دوربین نظارتی است. در واقع مدولاتور RF باعث می شود تا سیگنال های این دو سیستم با هم همسان شده و امکان نمایش تصاویر دوربین بر روی تلویزیون وجود داشته باشد. مدولاتورهای مورد استفاده برای اتصال دوربین مدار بسته به آنتن مرکزی در دو نوع آنالوگ و دیجیتال وجود دارد که امکان استفاده از هر دو نوع این دستگاه وجود خواهد خواهد داشت.

آشنایی با دستگاه مدولاتور

تفاوتی که در خروجی آنتن مرکزی با خروجی دستگاه های ضبط سیستم امنیتی وجود دارد نیاز به استفاده از یک دستگاه که به نوعی تبدیل کننده خروجی باشد را افزایش می دهد. این دستگاه مدولاتور نام دارد که قادر است خروجی های دستگاه ضبط DVR را به ورودی  VHF و UHF تبدیل نماید. بدین ترتیب امکان اتصال دستگاه DVR به آنتن مرکزی به راحتی وجود خواهد داشت.

چگونگی نصب مدولاتور بر روی آنتن مرکزی

نصب کردن مدولاتور به آنتن مرکزی کار سختی نیست و نیاز است تا با ورودی ها و خروجی های مختلف قرار گرفته بر روی این دستگاه آشنایی داشت تا بتوان نصب را به راحتی انجام داد. بر روی دستگاه مدولاتور یک ورودی و یک خروجی RF قرار گرفته است. همچنین یک ورودی صدا و یک ورودی تصویر نیز در این دستگاه به چشم می خورد. برای اتصال آنتن مرکزی به مدولاتور باید خروجی که بر روی آمپلی فایر آنتن وجود دارد را به ورودی RF مدولاتور متصل نمایید. یک ورودی تصویر هم در دستگاه DVR دوربین نظارتی وجود دارد که باید به Video in مدولاتور متصل گردد.

خروجی صدایی که در دستگاه دی وی آر وجود دارد نیز باید به قسمت Audio in مدولاتور وصل شود. بدین ترتیب مدولاتور به آنتن مرکزی نصب شده است.

حال جهت اتصال مدولاتور به دستگاه DVR باید خروجی دی وی آر با استفاده از یک کابل RCA به ورودی های مدولاتور وصل گردد. این کابل ها به صورت سه رشته ای هستند. در ادامه باید کانال خروجی مدولاتور تنظیم گردد که این کار مستلزم دقت و تمرکز زیادی بوده و باید به گونه ای باشد که کانال انتخابی برای نمایش تصاویر، با کانال های صدا و سیما تداخل نداشته باشد.

در ادامه باید با استفاده از کابل RG6 که دارای مقاومت 75 اهم است باید آنتن مرکزی به ورودی RF مدولاتور متصل گردد. در نهایت هم با استفاده از کابل RG6 خروجی مدولاتور به ورودی آمپلی فایر متصل می گردد.

مزایا و معایب اتصال دوربین مدار بسته به آنتن مرکزی

با توجه به استقبال زیادی که از اتصال دوربین مدار بسته به آنتن مرکزی در سال های اخیر شده است لازم است تا در اینجا به مزایا و معایبی که این کار دارد بپردازیم.

مزایا

راحت بودن و سادگی مشاهده تصاویر دریافتی توسط دوربین نظارتی را می توان از مهم ترین مزایای استفاده از آنتن مرکزی دستگاه امنیتی دانست. چرا که با این کار دیگر نیازی به چک کردن دوربین در یک مانیتور جداگانه نخواهد بود و افراد به راحتی مانند یک شبکه تلویزیونی، می توانند کانال را بر روی دوربین قرار داده و از محیط اطراف خود آگاهی کسب نمایند و بدین ترتیب امنیت را افزایش دهند.

در واقع با استفاده از این روش افرادی هم که دارای هیچ گونه دانش کامپیوتری نیستند نیز امکان مشاهده تصاویر دریافتی را خواهند داشت.

از دیگر مزایایی که افراد را تشویق به استفاده از روش اتصال دوربین مدار بسته به آنتن مرکزی می نماید، هزینه پایین این کار است. با استفاده از این شیوه دیگر نیازی به کابل کشی های زیاد و پر دردسر به هر واحد نخواهد بود و تنها با خرید یک مدولاتور که آن هم قیمت بالایی ندارد می توان این کار را انجام داد.

اما در کنار تمام این مزایا ایرادهایی هم به آن وارد است که در ادامه ذکر شده است:

معایب

از جمله معایب مهمی که در این روش وجود دارد این است که امکان بازبینی تصاویر ضبط و مشاهده شده وجود نخواهد داشت. در واقع مانند یک کانال تلویزیونی که برنامه ای را پخش می کند و به اتمام می رسد، تصاویر دوربین نیز به همین شکل هستند و پس از دیدن آنها برای یک بار نمی توان آن را به عقب بازگرداند و تصویر را مجددا مشاهده کرد. این یک ایراد بزرگ در این روش به شمار می رود که باعث می شود بسیاری از افراد از انجام این کار خودداری نمایند.

انتقال تصاویر دریافتی توسط سیستم امنیتی در این روش به صورت  PAL است و این باعث می شود تا رزولوشن و وضوح تصور نهایی تا حدی کاهش پیدا کند و این یک ایراد برای این روش به شمار می رود. البته این امکان وجود دارد که از دستگاه های مدولاتور فول اچ دی استفاده کرد تا این رزولوشن کاهش نیافته و بتوان تصاویر را با کیفیت بالا مشاهده نمود.

اتصال آنتن مرکزی به دستگاه NVR

این امکان وجود دارد که سیستم های تحت شبکه نیز به آنتن مرکزی متصل گردند. برای این کار می توان از تبدیل VGA به AV استفاده کرد و خروجی دیجیتال دستگاه ان وی آر را به آنالوگ تبدیل نمود و بدین ترتیب دوربین های IP را به آنتن مرکزی وصل کرد. در این نوع از دوربین ها با اتصال آنها به آنتن مرکزی رزولوشن بسیار پایینی را مشاهده خواهید کرد چرا که انتقال آنالوگ دوربین ها تا محل نمایش باعث کاهش وضوح می گردد.

برای دریافت خدماتی از قبیل نصب اعلام حریق، نصب دزدگیر اماکن، نصب دوربین مدار بسته و هوشمند سازی ساختمان با شرکت رهاورد نیرو تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *