مقالات دوربین

آموزش ریست پسورد DVR و NVR

آموزش ریست پسورد DVR و NVR

یکی از قسمت های مهم به کار رفته در نصب دوربین مدار بسته دستگاه ضبط است که بسته به نوع دوربین می تواند متفاوت باشد. در دستگاه های آنالوگ از دستگاه ضبط DVR و در دوربین های تحت شبکه از دستگاه NVR استفاده می گردد. این دستگاه های ضبط برای امنیت بیشتر دارای پسوردهایی هستند که گاهی ممکن است این رمزها توسط کاربران فراموش شده و یا این که فرد قصد تعویض ان را داشته باشد. پس از این که رمز عبور DVR یا NVR خود را فراموش کردید، نمی توانید وارد سیستم شوید، بنابراین نمی توانید تنظیمات را تغییر دهید یا حتی فیلم های ضبط شده را پخش کنید. ما در این مقاله به آموزش ریست پسورد DVR و NVR به طور کامل پرداخته ایم.

اطلاعاتی در رابطه با پسورد DVR و NVR

یک ضبط کننده ویدیوی دیجیتال یا DVR و NVR، مانند اکثر دستگاه های مصرف کننده دیجیتال، دارای یک سیستم مدیریت کاربر داخلی است که در رابط کاربری گنجانده شده است. در طول راه اندازی اولیه DVR خود، از شما خواسته می شود که یک نام کاربری اصلی و حساب های فرعی اضافی ایجاد کنید. اکثر رابط های گرافیکی DVR به طور خودکار تغییر رمز عبور پیش فرض را برای اهداف امنیتی دارند. اگر سیستم دارای این پیش فرض نبود، می توانید آن را در منوی اصلی دستگاه پیدا کنید. همه دستگاه ‌های DVR یا سیستم ‌های امنیتی دارای اکانت یا نام کاربری و رمز عبوری هستند که در طول فرآیند تولید تنظیم می گردد.

[irp posts=”3950″ name=”آموزش تصویری تنظیم منو DVR”]

رمزهای عبور پیش ‌فرض برای دستگاه‌ های DVR یا به‌عنوان رمز عبور ساده و استاندارد یا شماره سریال سیستم فرمت‌ بندی می‌شوند. گذرواژه ‌های متن ساده برای دستگاه‌های DVR معمولا در دفترچه راهنمای دستگاه ثبت می‌ گردد. بسیاری از ترکیبات نام کاربری و رمز عبور پیش فرض برای دستگاه های DVR وجود دارد که رایج ترین آنها عبارتند از: admin/admin، admin/123456، admin/secure، admin/password. اما باید توجه داشت که در آخرین نسخه‌های محصولات DVR H.264 شاهد حذف تدریجی این اعتبارنامه ‌های پیش ‌فرض هستیم.

اما گاهی ممکن است کاربران رمزهای عبور را فراموش می‌کنند یا آن را به صورت اشتباه وارد کنند. بهترین کار این است که رمز عبور پیچیده ‌تری برای دستگاه DVR یا NVR داشته باشیم. این امر به ویژه برای مشاغلی که نیاز به محافظت از ضبط‌های سیستم امنیتی محرمانه دارند که در دستگاه DVR نگهداری می‌شوند بسیار مهم است. در صورتی که پسورد دستگاه DVR یا NVR فراموش گردد امکان مدیریت دستگاه وجود نداشته و حتی امکان قفل شدن آن نیز وجود خواهد داشت.

رمز عبور پیش فرض دستگاه DVR یا NVR چیست؟

تقریبا برای تمام اقداماتی که توسط سیستم DVR و NVR انجام می گیرد، مانند پیکربندی، راه‌اندازی مجدد و خاموش کردن دستگاه و قفل کردن رابط کاربری، رمز عبور یا پسورد مورد نیاز است. اکثر ضبط‌کننده‌های DVR و NVR، به‌طور پیش‌فرض، دارای دو حساب کاربری مدیریت و حساب مهمان هستند.

حساب مدیر این اختیار را دارد که پارامترها را برای اکثر عملکردهای سیستم اضافه، حذف یا پیکربندی مجدد کند. حساب مهمان معمولا رمز عبور ندارد و عملکرد بسیار محدودی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر خدمات رهاورد اعم از هوشمند سازی ساختمان شامل سیستم تاسیسات و موتورخانه هوشمند، پرده و تهویه هوشمند و … نصب دزدگیر اماکن در برند های مختلف ایرانی و خارجی مانند فایروال، کلاسیک، نصب تلفن سانترال، آیفون تصویری، نصب اعلام حریق و همچنین تعرفه نصب و راه اندازی آن ها، با رهاورد نیرو تماس حاصل نمایید یا بر روی لینک هر یک از این خدمات کلیک نمایید.

چگونه می توان پسورد DVR یا NVR را تغییر داد؟

اگر نیاز به تنظیم مجدد یا ایجاد پسورد جدید در DVR یا NVR دارید، رعایت برخی نکات مورد نیاز است. اولین قدم این است که برای درخواست ریست پسورد و پشتیبانی فنی بیشتر با فروشنده یا تامین کننده دستگاه خود تماس بگیرید یا ایمیل بزنید. اگر دستگاه DVR یا NVR همچنان تحت پوشش گارانتی سازنده است می توانید از کمک متخصصین آن استفاده نمایید تا رمز عبور شما را ریست کنند و به حالت پیش‌فرض کارخانه برگردانند.

برای این کار در بیشتر موارد به شماره سریال DVR و NVR نیاز دارید. این شماره روی یک برچسب در پشت دستگاه قرار دارد. شماره سریال برای هر دستگاه منحصر به فرد است. اطلاعات را به آدرس ایمیل سازنده ارسال کنید و پس از آن، آنها می توانند یک کد منحصر به فرد برای باز کردن قفل دستگاه برای شما ایجاد نمایند. هنگامی که پسورد خود را ریست کردید، می توانید دستگاه ضبط را مجددا راه اندازی کنید و پیکربندی اولیه را دوباره شروع کنید.

اما اگر سیستم امنیتی شما از سوی سازنده پشتیبانی نشود، کار ریست کردن پسورد DVR و NVR کمی سخت می گردد.ممکن است فروشنده دستگاه شما دیگر وجود نداشته باشد یا دستگاه ضبط منسوخ شده باشد. بنابراین اگر دسترسی به DVR یا NVR خود را از دست داده اید، یا می توانید ریست پسورد آن را در خانه انجام دهید و یا آن را به دست متخصصین این امر بسپارید.

همچنین، اگر قصد خرید یک دستگاه ضبط جدید را دارید و می خواهید دیسک‌ها را تعویض‌کنید، باید بدانید که امکان کار کردن دیسک وجود نخواهد داشت. دستگاه‌های DVR یا NVR داده‌های ذخیره شده روی دیسک را رمزگذاری می‌کنند و کلید روی یک تراشه ROM روی برد سیستم DVR قرار دارد. اگر دیسک را عوض کنید، داده ها قابل خواندن نخواهند بود. بنابراین توصیه می شود ریست پسورد دستگاه ضبط خود را به دست افرادی بسپارید که در این زمینه دارای دانش کافی و تجربه باشند.

چگونه DVR یا NVR خود را ریست کنیم؟

مراحل ریست کردن دستگاه های ضبط در سیستم های نظارتی، بسته به پیش فرض های کارخانه در هر دستگاه متفاوت است. هر برند و مدلی روند متفاوتی خواهد داشت و نیاز است فردی که این کار را انجام می دهد در این رابطه اطلاعات کافی داشته باشد.

اولین قدم این است که بررسی کنید آیا DVR یا NVR شما دارای یک رابط وب برای مدیریت است یا خیر. ممکن است اعتبار ورود به سیستم را در مرورگر وب خود ذخیره کرده باشید. دفترچه راهنمای خود را بررسی کنید یا در اینترنت برای آدرس IP رابط وب پیش فرض سیستم های امنیتی خود جستجو کنید. اکثر دستگاه های DVR  جدیدتر دارای یک رابط وب و همه دستگاه های NVR دارای یک رابط هستند.

بسیاری از سازندگان به شما اجازه می دهند از USB Recovery برای تنظیم مجدد دستگاه DVR خود استفاده کنید. DVR ها در اصل کامپیوترهای لینوکس بوده و دارای CPU، دیسک و حافظه هستند و از آنجایی که DVR ها کامپیوتر هستند، می توانید از دیسک بوت برای شروع فرآیند بازیابی استفاده کنید. همه آنها حداقل یک ورودی USB دارند و سازنده می‌تواند یک تصویر راه‌اندازی ارائه کند که معمولاً حاوی یک guid.xml برای بازنشانی به پیش‌فرض‌های کارخانه و گذرواژه سرپرست به حالت پیش‌فرض است.

اگر دارای یک کنترل از راه دور هستید ممکن است سازنده یک کلید تنظیم مجدد کنترل از راه دور را در آن تعبیه کرده باشد. معمولاً مرحله 1 شروع با خاموش بودن دستگاه DVR آغاز می گردد و نیاز  است آن را از برق کشیده یا خاموش نمایید. برای مرحله 2، ترکیب توصیه شده را روی کنترل از راه دور نگه دارید و دستگاه را روشن کنید. پس از آن اگر فشار کلید پذیرفته شود، DVR صدایی قابل شنیدن خواهد داد. DVR با استفاده از یک تصویر پیش ‌فرض که در یک پارتیشن بازیابی یا بر روی یک تراشه EPROM واقع در برد سیستم نگهداری می‌شود، خود را بازسازی می‌کند.

برخی از بردهای سیستم به کاربر این امکان را می دهند که رمز عبور مدیر را از طریق دکمه تنظیم مجدد موجود بر روی PCB تنظیم مجدد کند. دکمه ریست را فشار داده و نگه دارید تا CMOS پاک شود، سپس دستگاه را بوت کنید و پس از آن از شما خواسته می شود یک پیکربندی جدید و همچنین یک رمز عبور جدید ایجاد کنید.

راه حل احتمالی بعدی که باید برای ریست پسورد DVR و NVR در نظر بگیرید، بارگذاری مجدد سیستم عامل است. به روز رسانی سیستم عامل دستگاه DVR یا  NVR چیزی است که اکثر کاربران در طول عمر دستگاه آن را بررسی می کنند. این به ‌روز رسانی ها شامل مجموعه ویژگی‌ های جدید، رفع اشکال‌ها و به ‌روز رسانی ‌های پایداری است. بارگذاری مجدد سیستم عامل به شما امکان می دهد پسورد را ریست کرده و سیستم دوربین را بازسازی کنید.

شما عزیزان می توانید برای خرید دوربین مدار بسته و تجهیزات جانبی آن از جمله خرید دستگاه دی وی آر و ان وی آر، کابل، فیش، میکروفون، محافظ و جعبه دوربین و دیگر سیستم های حفاظتی از قبیل خرید دزدگیر اماکن بر روی لینک آن ها کلیک کنید یا به صفحه فروشگاه رهاورد نیرو مراجعه فرمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *